TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Game jam skupiony wokół Tsukuru Archive i RMteki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: Michu »

Obrazek
Minęła pora śniadania, a zatem czas na prezentację tematów. Tak jak wspominałem, obecna edycja TAPE jest eksperymentalna głównie z uwagi na sposób doboru tematów. Zamiast 3/4 konkretnych tematów, tym razem tematem gier konkursowych będą wersy piosenki. Poniżej znajduje sie tekst utworu Anny Marii Jopek "Ale jestem"*. Waszym zadaniem jest przygotowanie gry na podstawie co najmniej jednego wersu tej piosenki. Innymi słowy, każdy wers możecie potraktować jako odrębny temat. Możecie wykorzystać większa liczbę wersów.
Oczy otwieram: staje się świat
Nade mną niebo, przede mną sad
Jabłek zielonych zapach i smak
I wszystko proste tak
Trzeba żyć naprawdę
Żeby oszukać czas
Trzeba żyć najpiękniej, żyje się tylko raz

Trzeba żyć w zachwycie
Marzyć kochać i śnić
Trzeba czas oszukać
Żeby naprawdę żyć

Jestem piasku ziarenkiem w klepsydrze
Zabłąkaną łódeczką wśród raf
Kroplą deszczu
Trzciną myślącą wśród traw
...ale jestem

Jestem iskrą i wiatru powiewem
Smugą światła co biegnie do gwiazd
Jestem chwilą, która prześcignąć chce czas
...ale jestem

Ucha nadstawiam: słucham jak gra
Muzyka we mnie, w muzyce - ja
Nim wielka cisza pochłonie mnie
Pragnę wyśpiewać, wyśpiewać, że

Trzeba żyć naprawdę
Żeby oszukać pędzący czas
Pięknie żyć w zachwycie
Życie zdarza się raz

Życie jest drogą, życie jest snem
A co będzie potem? Nie wiem, i wiem
O nic nie pytaj, dowiesz się gdy
Skończy się droga, życie i sny
Termin na oddanie prac mija za 3 tygodnie, 07.05.2023 r. o godzinie 23:59


Oddając grę musicie wskazać, które wersy wykorzystaliście jako temat produkcji!


Rzutem na taśmę w ostatnim dniu zgłoszeń Dragon Kamillo strzelił bardzo blisko w związku z tematami, dlatego to on wygrywa nagrodę złotej kapibary w tej edycji!
może tym razem mnichu szykuje nam po cichu dużo nawiązań do muzyki albo staroszkolnej popkultury w updejtach, wpisach i tematach XD
Tak jak wspomniałem, w tej edycji TAPE eksperymentujemy nieco z formą konkursu i chętnie dostanę od Was feedback (pozytywny lub negatywny), czy bardziej innowacyjne podejście do tematów konkursów ma sens, czy też w przyszłości chcielibyście powrotu do tradycyjnej formuły.

Przewidując nasuwające się pytania, poniżej kilka dodatkowych wyjaśnień:
  • Gra powinna uwzględniać co najmniej jeden z wersów piosenki. Może uwzględniać ich więcej.
  • Temat konkursowy nie musi być jedynym motywem gry ani nawet jej głównym motywem - musi jednak być na tyle jasno pokazany, że będzie możliwy do zidentyfikowania.
  • Wersy piosenki można swobodnie interpretować. Nie trzeba się ich ściśle trzymać. Wręcz przeciwnie - zachęcam do ich twórczej interpretacji. Możecie, ale nie musicie sugerować się treścią całego utworu Anny Marii Jopek.
  • Tematy nie wprowadzają żadnych ograniczeń co do gatunku gry, ale musi to być gra - wszystkie wizualne opowieści (w tym VN) nie spełniają tego wymogu.
W razie jakichkolwiek pytań - piszcie śmiało! Zachęcam także do komentowania i prezentowania swojego procesu twórczego w niniejszym temacie. Z uwagi na brak anonimowości nie będzie to stanowiło złamania regulaminu.

Wszelkie kwestie techniczne dotyczące projektów znajdują się w tym temacie.

Najważniejsze kwestie z tematu z zasadami:
  • Udział w konkursie może wziąć każdy zarejestrowany użytkownik forum, przy czym data rejestracji nie ma znaczenia.
  • Gra konkursowa powinna być wykonana samodzielnie.
  • Można korzystać z projektów lub ich fragmentów, które nigdy nie były wcześniej publikowane. Zakaz używania wcześniej opublikowanych rzeczy nie dotyczy samych mechanik.
  • Oficjalne zgłoszenie nie jest wymagane do wzięcia udziału w konkursie.
  • Można korzystać z dowolnego RPG Makera: 95, 2000, 2003, XP, VX, VX Ace, MV, MZ, UNITE.
  • Gra musi działać bez zainstalowanego programu i RTP.
  • Długość gry to minimum 5 minut.
  • Można korzystać z dowolnych zasobów oprócz tych stworzonych przez kogoś innego na potrzeby naszego projektu. Można oczywiście samemu tworzyć zasoby do projektu.
  • Projekty przesyłamy do mnie dowolną drogą (mail/forum/Discord).
Trzymam za Was kciuki i mam nadzieję, że TAPE #3 obrodzi projektami tak samo, jak poprzednie edycje naszej imprezy!

* Aż do piątku zamiast "Ale jestem" miała się tutaj pojawić jedna z piosenek Boba Dylana, ale ostatecznie stwierdziłem, że to jednak zbyt duży hardcore jak na pierwszą wariację z tematami.
Obrazek
Awatar użytkownika
GameBoy

Golden Forki 2009 - Pełne Wersje (miejsce 1); Puchar Ligi Mapperów II (zwycięstwo); TA Sprite Contest 6 (miejsce 3)(miejsce 3)
Posty: 1769
Rejestracja: 11 lip 2009, 13:47
Lokalizacja: Wieluń

Re: TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: GameBoy »

Żeby nie było niedomówień, wers = jedna linijka tekstu?
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: Michu »

Tak, wers to jedna linijka tekstu, więc tematem może być zarówno "Żeby oszukać czas" jak i "...ale jestem".
Obrazek
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: Michu »

O północy minął pierwszy tydzień z przewidzianych trzech na wykonanie prac konkursowych! Jak Wam idzie praca?

Pamiętajcie, by dobrze ją zaplanować, to dodatkowy tydzień może łatwo przelecieć między palcami!
Obrazek
Awatar użytkownika
Fear

Golden Forki 2016 - Dema (miejsce 1); Golden Forki 2009 - Dema (miejsce 2)
Posty: 850
Rejestracja: 31 lip 2009, 21:34
Lokalizacja: Białystok

Re: TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: Fear »

Przyda się ten dodatkowy tydzień :lol:

Mając z tyłu głowy te dodatkowe 7 dni, raz, że mogę podejść do tego bardziej ambitnie, dwa, nie robię messu w projekcie - nie szkoda mi czasu na nazywanie zasobów, czy częste komenty w kodzie. Także u mnie akurat zrobi różnice.

Oby tylko lepsze nie było wrogiem dobrego :D Ale dłubiąc codziennie po 2-3 godzinki jest ok z progresem, chociaż RM lubi czasem podnieść ciśnienie.
Ostatnia Łza (v1.03) 28.12.16
Obrazek
viewtopic.php?f=1&t=5549
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: Michu »

Rozpoczęliśmy dziś trzeci, bonusowy tydzień na przygotowanie gry konkursowej. Tym, którzy przespali ostatnie 14 dni, życzę wytężonej pracy i wytrwałości w tworzeniu!

Pamiętajcie, pocięty projekt wciąż jest lepszy od żadnego projektu!
Obrazek
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: Michu »

Nie ma tego w regulaminie, ale mam do Was prośbę - podsyłając swoje gry wskażcie, w jakim RPG Makerze zostały wykonane. Bardzo mi to ułatwi pracę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: Michu »

Zaczęliśmy ostatnie 2 dni zmagań z projektami! Przed Wami weekend wytężonej pracy, więc pamiętajcie - to nie wstyd używać nożyczek!
Obrazek
Awatar użytkownika
Michu

GF2022 - Dema (msc 2); GF2020 - Peł. Wer. (msc 3); GF2019 - Dema (msc 1); GF2010 - Dema (msc 1); GF2008 - Peł. Wer. (msc 3) Zapowiedzi (msc 2); GF2007 - Peł. Wer. (msc 1) Dema (msc 1) Zapowiedzi (msc 3); KC II (msc 1); TASC 6 (msc 3); TACO #1 (zwyc)
Posty: 1150
Rejestracja: 13 kwie 2006, 12:21
Lokalizacja: Piła/Poznań
Kontakt:

Re: TAPE #3 - Tematy konkursowe i dyskusja WIP

Post autor: Michu »

Do końca konkursu zostało nieco ponad 7 godzin! Na ten moment mam już 6 gier, więc głosowanie na pewno się odbędzie.

Przypominam też, że projekty wysyłać do mnie możecie w dowolny sposób (najlepiej na Discordzie, przez forum lub maile). Razem z projektem należy przesłać krótki opis gry, jeden screen, wersy z piosenki, które wykorzystaliście oraz wersję RPG Makera.

Powodzenia i trzymam kciuki za rekord!
Obrazek
ODPOWIEDZ