[XP] Polski interfejs w grze (fight na walcz itp)

Problemy związane z pracą w RM, poszukiwania współpracowników. Uwaga na zasady zakładania tematów!

Moderatorzy: GameBoy, Dragon Kamillo

ODPOWIEDZ
Sporek
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2012, 00:28

[XP] Polski interfejs w grze (fight na walcz itp)

Post autor: Sporek »

Hej. Posiadam RPG Makera XP na steamie i chciałbym, aby moja gra posiadała interfejs po polsku. Udało mi się w skryptach przetłumaczyć menu główne i kilka innych rzeczy, ale nie mogę znaleźć np. komend na wyświetlanie "Fight" albo "Escape" i innych takich, to nadal jest po angielsku. Jak to przetłumaczyć? Trzeba do tego specjalnego programu?
Awatar użytkownika
Dragon Kamillo

Golden Forki 2016 - Pełne Wersje (miejsce 3); Golden Forki 2013 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Liga Mapperów Sezon IV (miejsce 2)
Posty: 1948
Rejestracja: 18 paź 2009, 21:23
Lokalizacja: Poznań/Granowiec

Re: [XP] Polski interfejs w grze (fight na walcz itp)

Post autor: Dragon Kamillo »

Baza danych -> System (ostatnia zakładka), po prawej stronie.
Sporek
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2012, 00:28

Re: [XP] Polski interfejs w grze (fight na walcz itp)

Post autor: Sporek »

Dragon Kamillo pisze:
25 kwie 2020, 02:13
Baza danych -> System (ostatnia zakładka), po prawej stronie.
No właśnie nie. Mam tu zmienione wszystko, ale nadal wiele opcji jest po angielsku, nawet ten Atak w walce (mimo zmian). Zmieniłem i w systemie i w skryptach, to co mogłem i tak np. Główne Menu udało mi się uzyskać po polsku jak i parę opcji w menu, ale wiele opcji dalej jest w oryginale i nie mogę znaleźć gdzie znajdują się odpowiadające im nazwy.
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Re: [XP] Polski interfejs w grze (fight na walcz itp)

Post autor: Ekhart »

Z tego, co pamiętam w XP dużo rzeczy do tłumaczenia było porozrzucane po podstawowych skryptach. Najprostrze, co możesz zrobić, to w edytorze skryptów szukać (Ctrl+shift+F) każdych komend/słówek (np. "attack", zachowując cudzysłowy) i ręcznie zmieniać
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Sporek
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2012, 00:28

Re: [XP] Polski interfejs w grze (fight na walcz itp)

Post autor: Sporek »

Ekhart pisze:
25 kwie 2020, 16:21
Z tego, co pamiętam w XP dużo rzeczy do tłumaczenia było porozrzucane po podstawowych skryptach. Najprostrze, co możesz zrobić, to w edytorze skryptów szukać (Ctrl+shift+F) każdych komend/słówek (np. "attack", zachowując cudzysłowy) i ręcznie zmieniać
Robiłem tak ale niestety komendy do ataku i kilku innych nie udało mi się znaleźć :( Jedyne "fighty" znalazłem w nawiasach kwadratowych i komentarzach które raczej na skrypt gry nie wpływają. Zaczynam się obawiać, że niektórych rzeczy nie da się zmienić, ale obym się mylił.
Awatar użytkownika
Ekhart

Golden Forki 2015 - Zapowiedzi (zwycięstwo); Golden Forki 2011 - Dema (miejsce 1)
Posty: 447
Rejestracja: 28 maja 2010, 10:12
Lokalizacja: Midleton

Re: [XP] Polski interfejs w grze (fight na walcz itp)

Post autor: Ekhart »

Nawiasy kwadratowe (tablice) zawierają strings też - np. Window_PartyCommand#initialize ma właśnie te od "walcz" i "uciekaj" (odpaliłem specjalnie stary, XPkowy projekt, żeby sprawdzić jak tłumaczyłem tam ;) ). Ale faktycznie, sporo rzeczy jest porozwalanych wszędzie (np. "Który plik chcesz wczytać/zapisać?" są wywoływane przez Scene_Save/Load#initialize, wywołujące Window_Help#initialize. Jeśli użyjesz tego wyszukiwania wszystkich skryptów i poszukasz po prostu ", pokaże Ci wszystkie początki i końce Strings. Sporo będzie z komentarzy, albo regexpów, ale powinno też znaleźć wszystkie słowa do przetłumaczenia. Tylko może zrób kopię pliku Data/Scripts.rxdata, jakbyś coś złego zmienił i posypał skrypty
No matter how tender, how exquisite… A lie will remain a lie.
Sporek
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2012, 00:28

Re: [XP] Polski interfejs w grze (fight na walcz itp)

Post autor: Sporek »

OMG! Wreszcie znalazłem! Nie wiem jakim cudem po godzinie szukania tego nie zauważyłem, ale faktycznie było to jakoś dziwnie porozrzucane. Dla tych, którzy chcą wiedzieć gdzie to jest, to już mówię: 16 linijka w Window_PartyCommand. @commands = ["Walcz", "Uciekaj"]
Proszę o nie zamykanie wątku, bo jeszcze jest kilka komend, które chcę przetłumaczyć, a jeszcze ich nie znalazłem. W razie czego dopytam lub podzielę się rozwiązaniem.
Dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ